Cumhurbaşkanı 2 Martta Rizede
Şehit Emniyet Müdürü Rize'den Dualarla Uğurlandı
2018 Yaş Çay Fiyatı Belirlendi
Cumhurbaşkanı RTE Rizede
Rize Havalimanı Çalışmaları Başladı

Hasan Karal Rize Balı Dünya Markası Olacak

AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal, balın Rize'de çay ve turizmden sonra 3. gelir kapısı olduğunu belirterek, yapılacak çalışmalar ile Rize Balı'nın dünya markası haline getirilebileceğini söyledi.
Hasan Karal Rize Balı Dünya Markası Olacak
AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal, balın Rize'de çay ve turizmden sonra 3. gelir kapısı olduğunu belirterek, yapılacak çalışmalar ile Rize Balı'nın dünya markası haline getirilebileceğini söyledi.
 
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Rize'nin Derepazarı ilçesinde düzenlenen törenle Derepazarı ve İyidere ilçelerinde arıcılık yapan 78 üreticiye bin 560 kovan dağıttı. Törene AK Parti Rize milletvekili Hasan Karal, Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap, Rize Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Şafak Bulut, Derepazarı Belediye Başkanı Yakup Samangül katıldılar.
 
Rize Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Şafak Bulut törende yaptığı konuşmada, "Kriterlerimizde öncelikli olarak üretici örgütlerini güçlendirebilmektir. Dolayısıyla bu demek değildir ki sadece arıcılar birliğine üye olan arıcılara destek olacağız" dedi.
 
 
AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal da yaptığı konuşmada, Rize'de tarım ve hayvancılığı destekleme projeleri kapsamında 43 Milyon TL hibe desteği sağlandığını hatırlatarak "Rizemizde çay bizim olmazsa olmazımız. Ama çay tek başına bizim geçimimize yeterli olmayabiliyor. Onun için çayımızı destekleyici bazı adımlar atmamız gerekiyor. Bunlardan bir tanesi Ziraat Odası'nın başlattığı kividir. Ama bence ondan daha da önemlisi arıcılık sektörünün desteklenmesi ve geliştirilmesi olayıdır. Çünkü bu bölgemiz arıcılık noktasında verimli bir arazi yapısına sahiptir. Son dört yıl içerisinde Rizemizin tarımsal faaliyetlerine 43 milyonluk hibe desteği sağladık. İstiyoruz ki Rizemiz sadece tüketen bir toplum olmasın. Aynı zamanda üretime de katısı olan bir topluma dönüşelim. Milletvekili seçilir seçilmez Orman bakanlığımızın geliştirmiş olduğu bal ormanları projesini hayata geçirdik. Çamlıhemşin, Hemşin ve Rize merkezin yaylarında yaklaşık dört tane bal ormanı projemizi çok süratli bir şekilde hayat geçiriyoruz. Bu bal ormanları projemizle beraber Rize balını markalaştırmak istiyoruz. Biliyorsunuz ki Osmanlı imparatorluğu zamanında sarayın bal ihtiyacını Rize'den karşılardı. Onun için Rize balımız bir dünya markası yapabiliriz. İnşallah çayımızı da dünya markası yapabilirsek hem Türk çayını hem de Rize balını dünya markası yaparsak bu bölgeye bunlar yeter" diye konuştu.
Yazdır
Paylaş
Yapılan Yorumlar [ 0 ]
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ

Resim Video

© Copyright 53.gen.tr. Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
VipTicaret