Cumhurbaşkanı 2 Martta Rizede
Şehit Emniyet Müdürü Rize'den Dualarla Uğurlandı
2018 Yaş Çay Fiyatı Belirlendi
Cumhurbaşkanı RTE Rizede
Rize Havalimanı Çalışmaları Başladı

10 CIA ajanı Büyükada’ya geldi

15 Temmuz’da hain darbe girişimin yaşandığı gece İstanbul Büyükada’da çok gizli bir toplantı gerçekleştiriliyordu.
10 CIA ajanı Büyükada’ya geldi
15 Temmuz’da hain darbe girişimin yaşandığı gece İstanbul Büyükada’da çok gizli bir toplantı gerçekleştiriliyordu. 10 yabancı, 6 Türk’ten oluşan toplantı grubunun başkanı ise eski CIA’ci ve Türkiye uzmanı ABD’li Henri Barkey’di. 
 
UZMANLIKLARI İÇ SAVAŞ!
 
Barkey, terörist başı Fetullah Gülen’in ABD’de kalabilmesi için yetkili kurumlara referans olan diğer bir eski CIA’ci Graham Fuller’a çok yakın bir isim. Barkey ve Fuller’ın Türkiye’deki Kürt meselesi üzerine yaptıkları bir çalışma da bulunuyor. Bir otelde gerçekleştirilen toplantıya katılanların ortak özelliği ise Irak, Mısır, Suriye ve İran üzerine uzman olmaları. Tüm darbe ve iç savaş olan ülkelerde bu isimler hep ön plana çıktı. 16 kişi adaya kamera kayıtlarına yakalanmamak için özel bir tekne ile gelip ayrı özel bir iskeleye yanaştılar. 13 Temmuz’da İstanbul’a gelen sözde akademisyenlerin çoğu 15 Temmuz günü adadan ayrılıyor. Bazı isimler 17 Temmuz günü Türkiye’yi terk etmeye başladılar. 
 
SORUŞTURMA 
 
İstihbarat birimleri toplantıya katılan isimleri bir bir deşifre etmeyi başardı. Sır toplantıya katılan isimler hakkında soruşturma başlatıldı.
 
Çok gizli toplantı bu otelde yapıldı.
 
 
 
Ellen Laipson  
 
ABD Ulusal Güvenlik Konseyi eski Başkan Yardımcısı ve Stimson ile Washington Orta Doğu Politikaları Enstitüsü’nün kıdemli analizcisi. Laipson, 2009-2013 yılları arasında ABD Başkanı Obama’nın İstihbarat Danışma Kurulu üyesi.
 
Ali Vaez 
 
ABD’de bulunan Woodrow Wilson Center düşünce kuruluşunun üst düzey yöneticilerinden. Uluslararası Kriz Grubu yöneticisi ve İran masası direktörü. İstanbul merkezli Kriz Grubu’nun kıdemli İran analizcisi. 
 
Mesud Karokhail 
 
Aralarında Bonn Uluslararası Dönüşüm Merkezi ve Afganistan’da bulunan The Liaison Center gibi birçok düşünce kuruluşunda görevli üst düzey Orta Doğu analizcisi. 14 Temmuz’da geldi 18 Temmuz’da Türkiye’den ayrıldı. 
 
Samir Sumaidaie 
 
Irak’ın eski ABD Büyükelçisi. Saddam Hüseyin döneminde Londra’da bulunan Summaidaie, Irak’taki rejimin önde gelen muhalif isimlerinden birisi olarak ön plana çıktı. 15 Temmuz’da geldi 19 Temmuz’da ayrıldı. 
 
Marwa Daoudy 
 
Uluslararası ilişkiler ve Orta Doğu uzmanı olan Daoudy’nin yazdığı kitaplar arasında ‘Suriye, Irak ve Türkiye müzakere, güvenlik ve güç asimetrisi’ adlı yayını da bulunuyor. 15 Temmuz’da geldi 19 Temmuz’da ayrıldı.
 
Sylvia Tiryaki 
 
Slovak kökenli siyasi analist. Tiryaki’nin uzmanlık alanları arasında İsrail-Filistin ilşkileri, Ermenistan ve Orta Doğu bulunuyor. 14 Temmuz’da geldi 28 Temmuz’da Türkiye’den ayrıldı. 
 
Ahmed Morsy 
 
ABD menşei düşünce kuruluşu Carnegie’in Demokrasi ve Hukukun Üstünlüğü programı çalışanı ve uzmanı, St. Andrews Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde akademisyen. Uzmanlık alanları Orta Doğu, Mısır, İran ve ABD. 15 Temmuz’da geldi 19 Temmuz’da Türkiye’den ayrıldı. 
 
Ellie Geranmayeh 
 
Avrupa Dış İlişkiler Konseyi uzmanlarından ve analizcilerinden. Uzmanlık alanları İran ve Suudi Arabistan ağırlıklı olmak üzere Orta Doğu. 14 Temmuz'da Türkiye'ye gelen ve toplantıya katılan isimler 
 
arasında.
 
Azılı katili Türkiye’ye soktular! 
 
Toplantıda belki de en dikkat çeken isim Scott Lee Peterson isimli 44 yaşındaki azılı katil. 2002 yılında hamile olan karısı Laci Peterson’ı öldürmekten birinci derece cinayet ile hüküm giyen Peterson,  ABD’de en azılı suçlularının kaldığı California’daki San Quentin Devlet Hapishanesi’nde mahkum. Hakkında ‘iğneyle idam cezası’ hükmü verilen Peterson davayı temyize taşıdı. 13 Temmuz günü İstanbul’a gelen Peterson hala çıkış yapmadı. Mahkum olarak görünen Peterson’un hangi amaçla ve nasıl Türkiye’ye getirildiği ise soru işareti. (Akşam)
Yazdır
Paylaş
Yapılan Yorumlar [ 0 ]
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ

Resim Video

© Copyright 53.gen.tr. Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
VipTicaret